Ch. BRIDGESTONE GRIP IT N'RIP IT, JW


  • Gracie

Info

Pet Name: Gracie
Sex: Female
Colour: White & Black (Landseer)
Date of Birth: 28 January 2014

Health Info

Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Mark & Jan Groves

Breeder

Name: Mark & Jan Groves
Location: Worcestershire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Lux. Ch., Ned. Ch. CARTOON BOY CARTMAN DES OURSONS DU VENT
Pet Name: Cartman
Colour: White & Black
DoB: 1 November 2007
Dam
Name: Ch. MILEOAK CHO CHANG AT BRIDGESTONE
Pet Name: Shelby
Colour: White & Black (Landseer)
DoB: 30 June 2009

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
BRIDGESTONE INVITATIONAL AT KAIJASHOLME White & Black (Landseer) Half sister Dam
QUORNBEAR MARSH SAMPHIRE White & Black (Landseer) Half sister Sire
QUORNBEAR TIME AND TYDE White & Black (Landseer) Half brother Sire
BRIDGESTONE GET SUM ACTION White & Black (Landseer) Litter sister Both
BRIDGESTONE GRANDE DUNES AT SQUESTPAWS White & Black (Landseer) Litter sister Both
BRIDGESTONE GREG NORMAN AT DAREBEAR White & Black (Landseer) Litter brother Both
DEEP LOVE HELLO FAIRWEATHER Black Half sister Sire
ZAITON PICABO AVEC NEWFAMBLE Black Half sister Sire
Aust. Ch. DEEP LOVE FRENCH EIFFEL AT PADDLEPAWS White & Black (Landseer) Half brother Sire
DEEP LOVE FROZEN WAY White & Black (Landseer) Half sister Sire
WANITOPA BOUNTY BUNKIN White & Black (Landseer) Half sister Sire
Ch. WANITOPA CRUISING ALONG OF JOALTA White & Black (Landseer) Half brother Sire
WANITOPA HARK FOR'WARD White & Black (Landseer) Half sister Sire
WANITOPA LUNA LIGHT AT TOOTEGA White & Black (Landseer) Half sister Sire
WANITOPA TILLER GIRL AT TURNOTHWORLD White & Black (Landseer) Half sister Sire
TAM VOM TRIEBERG Black [carrying White & Black recessive] Half brother Sire
ZAITON BARTOLOMEO White & Black Half brother Sire
ZAITON BLACK PEARL ALEEKA Black Half sister Sire
ZAITON MOI LOLITA Black [carrying White & Black recessive] Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. BRIDGESTONE GRIP IT N'RIP IT, JW with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
02 August 2014 Joint Newfoundland Clubs Second in Minor Puppy Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
30 August 2014 City of Birmingham Canine Association First in Minor Puppy Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
30 August 2014 City of Birmingham Canine Association First in Puppy Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
30 August 2014 City of Birmingham Canine Association Best Puppy in Breed Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
30 August 2014 City of Birmingham Canine Association Second in Graduate Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
13 September 2014 Darlington Dog Show Society First in Minor Puppy Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
13 September 2014 Darlington Dog Show Society Best Puppy in Breed Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
13 September 2014 Darlington Dog Show Society WINNER of WORKING GROUP PUPPY Mrs. Anne E. MacDonald (non-breed specialist - Mabrooka)
12 October 2014 South Wales Kennel Association First in Minor Puppy Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
12 October 2014 South Wales Kennel Association First in Puppy Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
12 October 2014 South Wales Kennel Association Best Puppy in Breed Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
12 October 2014 South Wales Kennel Association SECOND in WORKING GROUP PUPPY Mr. Vic Salt (non-breed specialist - Woodlyn)
18 October 2014 The Newfoundland Club First in Minor Puppy Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
18 October 2014 The Newfoundland Club First in Puppy Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society First in Minor Puppy Mrs. Del Richards (Sheridel)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society First in Puppy Mrs. Del Richards (Sheridel)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society Best Puppy in Breed Mrs. Del Richards (Sheridel)
13 December 2014 Ladies' Kennel Association First in Puppy Mr. Graham D. Brace (Boromir)
06 March 2015 Crufts First in Junior Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
04 April 2015 Northern Newfoundland Club First in Special Open - Landseer Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
04 April 2015 Northern Newfoundland Club Reserve CC Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
18 April 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Post Graduate Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
25 April 2015 West of England Ladies' Kennel Society First in Post Graduate Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
17 May 2015 Scottish Kennel Club First in Post Graduate Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
24 May 2015 Bath Canine Society First in Post Graduate Mrs. Maxine Munday (Kubear)
24 May 2015 Bath Canine Society CC Mrs. Maxine Munday (Kubear)
24 May 2015 Bath Canine Society Best of Breed Mrs. Maxine Munday (Kubear)
31 May 2015 Southern Counties Canine Association Second in Post Graduate Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society First in Junior Mr. R. John Evans (Abbeydore)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society First in Junior Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society First in Graduate Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association First in Limit Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs Second in Special Open - Landseer Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
03 August 2015 Paignton & District Fanciers' Association First in Yearling Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
10 August 2015 Bournemouth Canine Association Second in Limit Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
22 August 2015 Welsh Kennel Club First in Limit Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
22 August 2015 Welsh Kennel Club Reserve CC Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
29 August 2015 Scottish Kennel Club First in Limit Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
29 August 2015 Scottish Kennel Club CC Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association First in Limit Mr. Rony Doedijns (from Holland)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association CC Mr. Rony Doedijns (from Holland)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association Best of Breed Mr. Rony Doedijns (from Holland)
19 September 2015 Darlington Dog Show Society First in Limit Mr. Barry Carr (Sauvtage)
09 October 2015 South Wales Kennel Association Second in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
09 October 2015 South Wales Kennel Association Reserve CC Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society First in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society CC Mr. John J. Burrows (Mayoss)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society Best of Breed Mr. John J. Burrows (Mayoss)
07 November 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
07 November 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Reserve CC Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association Second in Open Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association Reserve CC Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
12 March 2016 Crufts First in Open Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
12 March 2016 Crufts CC Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
02 April 2016 Northern Newfoundland Club First in Special Open - Landseer Mr. Einar Paulsen (Cannon Bears - Denmark)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society Third in Open Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society Second in Open Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society Second in Open Mrs. Del Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Open Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society Reserve CC Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
08 August 2016 Paignton & District Fanciers' Association Third in Open Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
20 August 2016 Welsh Kennel Club Second in Open Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
20 August 2016 Welsh Kennel Club Reserve CC Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association Second in Open Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association Reserve CC Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
08 October 2016 South Wales Kennel Association First in Open Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
08 October 2016 South Wales Kennel Association CC Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
22 October 2016 The Newfoundland Club First in Special Open - Landseer Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
27 October 2016 Midland Counties Canine Society Third in Open Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
05 November 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Open Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club First in Special Open - Landseer Mrs. Debra Thornton (Cypress Bay - USA)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club CC Mrs. Debra Thornton (Cypress Bay - USA)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club Best of Breed Mrs. Debra Thornton (Cypress Bay - USA)
10 December 2016 Ladies' Kennel Association Second in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
10 December 2016 Ladies' Kennel Association Reserve CC Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
01 April 2017 Northern Newfoundland Club First in Special Open - Landseer Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
01 April 2017 Northern Newfoundland Club CC Mr. Attila Soós (Midnight Lady's - Hungary)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society First in Open Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society CC Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show Second in Open Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
21 May 2017 Scottish Kennel Club First in Open Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
21 May 2017 Scottish Kennel Club CC Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society First in Open Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
18 June 2017 Border Union Agricultural Society Reserve CC Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
25 June 2017 Blackpool & District Canine Society First in Open Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
08 July 2017 East Of England Agricultural Society Third in Open Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
07 August 2017 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Mr. J. R. Walsh Jnr. (non-breed specialist - from Ireland)
07 August 2017 Paignton & District Fanciers' Association CC Mr. J. R. Walsh Jnr. (non-breed specialist - from Ireland)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association First in Open Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association CC Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
26 August 2017 Scottish Kennel Club First in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
26 August 2017 Scottish Kennel Club CC Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
26 August 2017 Scottish Kennel Club Best of Breed Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
26 August 2017 Scottish Kennel Club THIRD in WORKING GROUP Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society Second in Open Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society Reserve CC Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
08 October 2017 South Wales Kennel Association Second in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
08 October 2017 South Wales Kennel Association Reserve CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
21 October 2017 The Newfoundland Club First in Special Open - Landseer Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
21 October 2017 The Newfoundland Club CC Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
27 October 2017 Midland Counties Canine Society First in Open Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
27 October 2017 Midland Counties Canine Society CC Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
27 October 2017 Midland Counties Canine Society Best of Breed Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
04 November 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
04 November 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club First in Special Open - Landseer Mrs. Del Richards (Sheridel)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club Reserve CC Mrs. Del Richards (Sheridel)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association Second in Open Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
04 January 2018 Boston & District Canine Society Second in Open Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
04 January 2018 Boston & District Canine Society Reserve CC Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
20 January 2018 Manchester Dog Show Society Second in Open Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
20 January 2018 Manchester Dog Show Society Reserve CC Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
08 March 2018 Crufts Second in Open Mr. David J. Butcher (Muscadine)
07 April 2018 Northern Newfoundland Club First in Special Open - Landseer Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
07 April 2018 Northern Newfoundland Club Reserve CC Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
21 April 2018 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Open Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
28 April 2018 West of England Ladies' Kennel Society Third in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
13 May 2018 Birmingham National Dog Show Second in Open Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
27 May 2018 Bath Canine Society First in Open Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
27 May 2018 Bath Canine Society CC Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
27 May 2018 Bath Canine Society Best of Breed Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
16 June 2018 Border Union Agricultural Society Third in Open Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
30 June 2018 Windsor Dog Show Society First in Open Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
30 June 2018 Windsor Dog Show Society Reserve CC Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
08 July 2018 East Of England Agricultural Society First in Special Open - Landseer Dog or Bitch Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
08 July 2018 East Of England Agricultural Society CC Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
14 July 2018 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Open Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
27 September 2014 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Minor Puppy Mrs. Jacqui Woodhall (Bearhugs)
27 September 2014 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mrs. Jacqui Woodhall (Bearhugs)
27 September 2014 Northern Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mrs. Jacqui Woodhall (Bearhugs)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mr. Joe Smith (non-breed specialist - Mowgli)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mr. Joe Smith (non-breed specialist - Mowgli)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Graduate Mr. Joe Smith (non-breed specialist - Mowgli)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mr. Joe Smith (non-breed specialist - Mowgli)
21 February 2015 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mr. Vic Salt (non-breed specialist - Woodlyn)
21 February 2015 The Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mr. Vic Salt (non-breed specialist - Woodlyn)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mr. Simon Luxmoore (non-breed specialist - Hushwing/Zima)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mr. Simon Luxmoore (non-breed specialist - Hushwing/Zima)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mr. Simon Luxmoore (non-breed specialist - Hushwing/Zima)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Open Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
25 February 2017 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Ms. Maggi Bryant (non-breed specialist - Panelma)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
26 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Mrs. Agnes Wilson (non-breed specialist - Ursine)
09 September 2017 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mrs. Samantha Deary (Dearchary)
09 September 2017 Southern Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mrs. Samantha Deary (Dearchary)
09 September 2017 Southern Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mrs. Samantha Deary (Dearchary)
24 February 2018 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Ms. Elaine Coldwell (Zentaur)
24 February 2018 The Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Ms. Elaine Coldwell (Zentaur)
05 May 2018 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Landseer Mrs. Marina Scott (non-breed specialist - Belsmard)
05 May 2018 Southern Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mrs. Marina Scott (non-breed specialist - Belsmard)
05 May 2018 Southern Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mrs. Marina Scott (non-breed specialist - Belsmard)
UK WORKING TEST PASSES