Ir. Ch., Ch. MERRYBEAR D'ARTAGNAN


  • Bentley
  • Bentley

Info

Pet Name: Bentley
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 4 May 2013

Health Info

Hips: BVA 7 (3/4)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date): Echo doppler Equivocal (11/08/2015)
Cystinuria: DNA tested Carrier

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

Lyn & Terry Chapman

Breeder

Name: Gordon Cutts & Patrick Galvin
Location: Limerick
Country: Ireland
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Ch. KENAMU BREAK THE MOULD MERRYBEAR
Pet Name: Breaker
Colour: Black
DoB: 1 February 2011
Dam
Name: Ch. EVANPARK BEYONCE MERRYBEAR
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 30 April 2009

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
MERRYBEAR KEYSTAR OF BEBECOVA Black 20 August 2017
MERRYBEAR KRYSTAL FOR ALSDEN Black 20 August 2017
VODAHOND AGAINST ALL ODDS Black 5 September 2016
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
MILLTHORPE MR ROCHESTER, JW Black Half brother Sire
MILLTHORPE THE SECRET AT SWANPOOL Black Half sister Sire
MILLTHORPE THE SPELL AT ACARA Black Half sister Sire
ZENTAUR AIN'T NO THANG, JW Black Half sister Sire
ZENTAUR DER KAPITAN WISPEREDOMEN, JW Black Half brother Sire
ZENTAUR LAND OF CONFUSION AT FIELDBEARS Brown Half brother Sire
ZENTAUR ROCK PAPER SCISSORS Brown Half sister Sire
FURNDONBAY UPTOWN FUNK RODIVECO Black Half sister Sire
VALLEYBEARS ELLA ENCHANTED Brown Half sister Sire
MERRYBEAR HERE WE GO AGAIN Black [carring Brown and White & Black recessive] Half brother Dam
SPIREBEAR DUKE OF DESTINY Black Half brother Sire
SPIREBEAR GOLDEN BARLEY Brown Half brother Sire
SPIREBEAR MYTHMAKER Black Half sister Sire
SPIREBEAR TRUE SPIRIT Black Half brother Sire
FREDDYBEARS THE REAL MCCOY Black Half brother Sire
FREDDYBEARS WITCHY OR WHAT Brown Half sister Sire
SHINGLEBAY HIGH HOPES, ShCM Black Half sister Sire
SHINGLEBAY INDIAN SUMMER OF ACARA, ShCM Black Half brother Sire
MERRYBEAR DA VINCI Black Litter brother Both
MERRYBEAR DIVABEYONCE Black Litter sister Both
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ir. Ch., Ch. MERRYBEAR D'ARTAGNAN with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
09 January 2014 Boston & District Canine Society First in Minor Puppy Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
18 January 2014 Manchester Dog Show Society Second in Minor Puppy Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
25 April 2014 West of England Ladies' Kennel Society Second in Puppy Mr. John McKay (breed specialist)
11 May 2014 Birmingham National Dog Show Second in Junior Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
25 May 2014 Bath Canine Society Second in Junior Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
01 June 2014 Southern Counties Canine Association Second in Junior Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
07 June 2014 Three Counties Agricultural Society Third in Post Graduate Mr. Howard Parker (Evanpark)
14 June 2014 Border Union Agricultural Society Third in Junior Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
28 June 2014 Windsor Dog Show Society First in Junior Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association First in Junior Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
02 August 2014 Joint Newfoundland Clubs First in Junior Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
04 August 2014 Paignton & District Fanciers' Association First in Junior Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
10 August 2014 Bournemouth Canine Association First in Junior Mr. Espen Engh (from Norway)
30 August 2014 City of Birmingham Canine Association First in Junior Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
18 October 2014 The Newfoundland Club First in Junior Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society First in Junior Mrs. Del Richards (Sheridel)
01 November 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Yearling Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
13 December 2014 Ladies' Kennel Association First in Post Graduate Mr. Graham D. Brace (Boromir)
13 December 2014 Ladies' Kennel Association CC Mr. Graham D. Brace (Boromir)
13 December 2014 Ladies' Kennel Association Best of Breed Mr. Graham D. Brace (Boromir)
13 December 2014 Ladies' Kennel Association SECOND in WORKING GROUP Mrs. Meg Purnell-Carpenter (non-breed specialist - Overhill)
08 January 2015 Boston & District Canine Society First in Graduate Mr. David J. Butcher (Muscadine)
06 March 2015 Crufts Second in Mid Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
24 May 2015 Bath Canine Society Third in Limit Mrs. Maxine Munday (Kubear)
31 May 2015 Southern Counties Canine Association Third in Limit Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Limit Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
12 July 2015 East Of England Agricultural Society First in Limit Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association Second in Limit Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs First in Mid Limit Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
03 August 2015 Paignton & District Fanciers' Association Second in Limit Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
10 August 2015 Bournemouth Canine Association Third in Limit Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association Second in Limit Mr. Rony Doedijns (from Holland)
19 September 2015 Darlington Dog Show Society First in Limit Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 October 2015 Driffield Agricultural Society First in Limit Mr. William E. Piggott (Portesk)
09 October 2015 South Wales Kennel Association First in Limit Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
17 October 2015 The Newfoundland Club First in Mid Limit Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
07 November 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Limit Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association First in Limit Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
16 January 2016 Manchester Dog Show Society Third in Open Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
16 April 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Open Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society Second in Open Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
24 April 2016 West of England Ladies' Kennel Society Reserve CC Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
06 May 2016 Birmingham National Dog Show Second in Open Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
29 May 2016 Bath Canine Society First in Open Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
29 May 2016 Bath Canine Society CC Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
29 May 2016 Bath Canine Society Best of Breed Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
04 June 2016 Southern Counties Canine Association Third in Open Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society Second in Open Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society Reserve CC Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
26 June 2016 Blackpool & District Canine Society Second in Open Mr. Howard Parker (Evanpark)
26 June 2016 Blackpool & District Canine Society Reserve CC Mr. Howard Parker (Evanpark)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society Second in Open Mrs. Del Richards (Sheridel)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society Reserve CC Mrs. Del Richards (Sheridel)
08 July 2016 East Of England Agricultural Society Second in Open Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Open Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
22 July 2016 Leeds City & District Canine Association Third in Open Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
08 August 2016 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
08 August 2016 Paignton & District Fanciers' Association CC Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
08 August 2016 Paignton & District Fanciers' Association Best of Breed Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
08 August 2016 Paignton & District Fanciers' Association WINNER of WORKING GROUP Mr. Philip J. Greenway (non-breed specialist)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association First in Open Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association CC Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association Best of Breed Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association FOURTH in WORKING GROUP Mrs. Judy A. Harrington (non-breed specialist - USA)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society Second in Open Mrs. Pam Leech (Mileoak)
29 September 2016 Driffield Agricultural Society Second in Open Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
29 September 2016 Driffield Agricultural Society Reserve CC Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
22 October 2016 The Newfoundland Club First in Open Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
22 October 2016 The Newfoundland Club CC Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
22 October 2016 The Newfoundland Club Best of Breed Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
27 October 2016 Midland Counties Canine Society Third in Open Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
05 November 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
05 November 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
05 November 2016 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Best of Breed Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club Third in Open Mrs. Betty McDonnell (Kilyka - USA)
10 December 2016 Ladies' Kennel Association First in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
10 December 2016 Ladies' Kennel Association CC Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
10 December 2016 Ladies' Kennel Association Best of Breed Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
05 January 2017 Boston & District Canine Society Second in Open Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
05 January 2017 Boston & District Canine Society Reserve CC Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
12 March 2017 Crufts First in Open Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
12 March 2017 Crufts CC Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
12 March 2017 Crufts Best of Breed Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
12 March 2017 Crufts WINNER of WORKING GROUP Mrs. Meg Purnell-Carpenter (non-breed specialist - Overhill)
15 April 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Open Mrs. Jean Lawless (non-breed specialist - Revloch, Ireland)
15 April 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Wales CC Mrs. Jean Lawless (non-breed specialist - Revloch, Ireland)
15 April 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Best of Breed Mrs. Jean Lawless (non-breed specialist - Revloch, Ireland)
15 April 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Wales THIRD in WORKING GROUP Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society First in Open Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society CC Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society Best of Breed Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society WINNER of WORKING GROUP Mrs. Frances Krall (non-breed specialist - Jafrak)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show First in Open Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show CC Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show Best of Breed Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show SECOND in WORKING GROUP Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
21 May 2017 Scottish Kennel Club First in Open Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
21 May 2017 Scottish Kennel Club CC Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
21 May 2017 Scottish Kennel Club Best of Breed Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
21 May 2017 Scottish Kennel Club WINNER of WORKING GROUP Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
21 May 2017 Scottish Kennel Club RESERVE BEST IN SHOW Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
28 May 2017 Bath Canine Society First in Open Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
28 May 2017 Bath Canine Society CC Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
28 May 2017 Bath Canine Society Best of Breed Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
28 May 2017 Bath Canine Society WINNER of WORKING GROUP Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
28 May 2017 Bath Canine Society BEST IN SHOW Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
10 June 2017 Three Counties Agricultural Society First in Open Mr. John McKay (breed specialist)
10 June 2017 Three Counties Agricultural Society CC Mr. John McKay (breed specialist)
10 June 2017 Three Counties Agricultural Society Best of Breed Mr. John McKay (breed specialist)
25 June 2017 Blackpool & District Canine Society First in Open Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
25 June 2017 Blackpool & District Canine Society CC Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
25 June 2017 Blackpool & District Canine Society Best of Breed Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
25 June 2017 Blackpool & District Canine Society THIRD in WORKING GROUP Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
15 July 2017 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
15 July 2017 National Working & Pastoral Breeds Society CC Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
15 July 2017 National Working & Pastoral Breeds Society Best of Breed Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
15 July 2017 National Working & Pastoral Breeds Society SECOND in WORKING GROUP Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association First in Open Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association Reserve CC Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
07 August 2017 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Mr. J. R. Walsh Jnr. (non-breed specialist - from Ireland)
07 August 2017 Paignton & District Fanciers' Association CC Mr. J. R. Walsh Jnr. (non-breed specialist - from Ireland)
07 August 2017 Paignton & District Fanciers' Association Best of Breed Mr. J. R. Walsh Jnr. (non-breed specialist - from Ireland)
07 August 2017 Paignton & District Fanciers' Association WINNER of WORKING GROUP Mr. Tom H. Johnston (non-breed specialist - Feldkirk)
07 August 2017 Paignton & District Fanciers' Association BEST IN SHOW Mrs. Jenny Miller (non-breed specialist)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association First in Open Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association CC Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association Best of Breed Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society First in Open Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society CC Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society Best of Breed Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society SECOND in WORKING GROUP Mr. Paul Harding (non-breed specialist)
24 September 2017 Belfast Dog Show Society First in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
24 September 2017 Belfast Dog Show Society CC Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
24 September 2017 Belfast Dog Show Society Best of Breed Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
24 September 2017 Belfast Dog Show Society FOURTH in WORKING GROUP Mr. K. Sigurd Wilberg (non-breed specialist - Kanix)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society First in Open Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society CC Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society Best of Breed Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
08 October 2017 South Wales Kennel Association First in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
08 October 2017 South Wales Kennel Association Reserve CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
21 October 2017 The Newfoundland Club First in Open Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
21 October 2017 The Newfoundland Club CC Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
21 October 2017 The Newfoundland Club Best of Breed Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
27 October 2017 Midland Counties Canine Society Second in Open Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
27 October 2017 Midland Counties Canine Society Reserve CC Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
04 November 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
04 November 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
04 November 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Best of Breed Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
04 November 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland FOURTH in WORKING GROUP Mr. Keith A. Nathan (non-breed specialist)
18 November 2017 Southern Newfoundland Club First in Open Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association First in Open Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association CC Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association Best of Breed Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
09 December 2017 Ladies' Kennel Association FOURTH in WORKING GROUP Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
21 April 2018 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Open Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
21 April 2018 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Reserve CC Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
13 May 2018 Birmingham National Dog Show Second in Open Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
24 June 2018 Blackpool & District Canine Society First in Open Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
24 June 2018 Blackpool & District Canine Society CC Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
24 June 2018 Blackpool & District Canine Society Best of Breed Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
08 July 2018 East Of England Agricultural Society First in Open Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
08 July 2018 East Of England Agricultural Society CC Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
08 July 2018 East Of England Agricultural Society Best of Breed Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
08 July 2018 East Of England Agricultural Society SECOND in WORKING GROUP Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
06 August 2018 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
06 August 2018 Paignton & District Fanciers' Association CC Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
18 August 2018 Welsh Kennel Club First in Open Miss Kirstie L. Forster (non-breed specialist - Megalmar)
18 August 2018 Welsh Kennel Club Reserve CC Miss Kirstie L. Forster (non-breed specialist - Megalmar)
15 September 2018 Darlington Dog Show Society First in Open Mr. Jackie Stubbs (non-breed specialist- Cotarinn)
15 September 2018 Darlington Dog Show Society CC Mr. Jackie Stubbs (non-breed specialist- Cotarinn)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
23 November 2013 Southern Newfoundland Club (Open Show) Second in Minor Puppy Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
21 February 2015 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mr. Vic Salt (non-breed specialist - Woodlyn)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
27 February 2016 The Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mr. Stephen Kinsella (Kenamu - EIRE)
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
UK WORKING TEST PASSES