• Tyler
  • Tyler

Info

Pet Name: Tyler
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 26 October 2012
Hips: BVA 10 (5/5)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date):
Cystinuria: Clear by parentage

Owner

Suzanne Blake

Breeder

Name: Suzanne Blake
Location: Shropshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.sandbears.com

Pedigree

Sire
Name: SHALOWSEAS AM I BOTHERED, JW
Pet Name: Floyd
Colour: Black
DoB: 10 September 2008
Dam
Name: Ch. CAYUGA SLAM DUNK AT SANDBEARS
Pet Name: Luna
Colour: Black
DoB: 1 July 2007

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
SANDBEARS FREEDOM Black 10 December 2016
SANDBEARS FUTURES BRIGHT Black 10 December 2016
WYRLEYBEARS PETER PAN FOR BEARHUGS, JW Black 14 May 2016
WYRLEYBEARS WENDY FOR BEARHUGS Black 14 May 2016
SANDBEARS CHASES ON THE CASE Black 16 March 2016
SANDBEARS PAW PATROL Black 16 March 2016
SANDBEARS BACK N'BUSINESS Black 29 January 2015
SANDBEARS NEVER BEEN BETTER Black 29 January 2015
SANDBEARS SOUL MATE FOR LIFE Black 29 January 2015
SANDBEARS SOULKEEPER VIA LUVMINEWFS, JW, ShCM Black 29 January 2015
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
SANDBEARS CATCH ME IF YOU CAN AT QUEENBEARS, JW, ShCM Black Half brother Dam
Ir. Ch. SANDBEARS ENTERTAINMENT Black Half sister Dam
SANDBEARS LIMITED EDITION FOR AULDMOOR Black Half sister Dam
SANDBEARS MORE THAN CLASS Black Half brother Dam
SANDBEARS TALK'N TACTICS FOR MORRELHAM Black Half sister Dam
SANDBEARS AZERI Black Litter sister Both
SANDBEARS BLACK CAVIAR Black [carrying Brown recessive] Litter brother Both
Rus. Ch. SANDBEARS FRANCO Black Litter brother Both
SANDBEARS RAGS TO RICHES Black Litter sister Both
STELAMAH OLYMPIC STAR Black Half sister Sire
SANDBEARS GOLDEN BALLS Black Half brother Dam
SANDBEARS PERFECTION Black Half sister Dam
SANDBEARS STRIKE IT LUCKY AT SEALAKE Black Half sister Dam
SANDBEARS TAKE ME OUT Black Half sister Dam
SANDBEARS THREE TWO ONE OF ELBEAR Black Half sister Dam
SANDBEARS WHO DARES WINS Black Half sister Dam
SANDBEARS YOU BET Black Half sister Dam
TEEBEARS JEAN LUC PICARD Black Half brother Sire
TEEBEARS KATHRYN JANEWAY Black Half sister Sire
TEEBEARS WILL RIKER Black Half brother Sire
SHALOWSEAS HEARSAY Black Half sister Sire
SHALOWSEAS THE BRIEF FOR ALEEKA Black Half brother Sire
SHALOWSEAS TRUE OR FALSE Brown Half brother Sire
SHALOWSEAS WITHOUT A DOUBT Brown Half brother Sire
SEAMBLE SNUFFLES VIA SHALOWSEAS Brown Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
16 June 2013 Border Union Agricultural Society First in Minor Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
23 June 2013 Blackpool & District Canine Society Second in Minor Puppy Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
13 July 2013 National Working & Pastoral Breeds Society First in Puppy Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
13 July 2013 National Working & Pastoral Breeds Society Best Puppy in Breed Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
05 August 2013 Paignton & District Fanciers' Association Second in Puppy Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
17 August 2013 Welsh Kennel Club First in Puppy Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
17 August 2013 Welsh Kennel Club Best Puppy in Breed Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
24 August 2013 Scottish Kennel Club First in Puppy Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
24 August 2013 Scottish Kennel Club Best Puppy in Breed Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
31 August 2013 City of Birmingham Canine Association First in Puppy Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
07 September 2013 Richmond Dog Show Society First in Puppy Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
07 September 2013 Richmond Dog Show Society Best Puppy in Breed Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
14 September 2013 Darlington Dog Show Society First in Puppy Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
19 September 2013 Driffield Agricultural Society First in Puppy Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
19 September 2013 Driffield Agricultural Society Best Puppy in Breed Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
12 October 2013 South Wales Kennel Association First in Puppy Mr. R. John Evans (Abbeydore)
19 October 2013 The Newfoundland Club First in Puppy Mr. Roger Frey (Jolly Roger - USA)
19 October 2013 The Newfoundland Club Best Puppy in Breed Mr. Roger Frey (Jolly Roger - USA)
25 October 2013 Midland Counties Canine Society First in Puppy Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
25 October 2013 Midland Counties Canine Society Best Puppy in Breed Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
02 November 2013 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Junior Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
18 January 2014 Manchester Dog Show Society First in Junior Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
06 March 2014 Crufts Second in Special Junior Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
05 April 2014 Northern Newfoundland Club First in Junior Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
05 April 2014 Northern Newfoundland Club Reserve CC Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
17 May 2014 Scottish Kennel Club First in Yearling Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
17 May 2014 Scottish Kennel Club Reserve CC Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
28 June 2014 Windsor Dog Show Society First in Yearling Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
05 July 2014 East Of England Agricultural Society Third in Limit Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
04 August 2014 Paignton & District Fanciers' Association Second in Yearling Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
16 August 2014 Welsh Kennel Club Second in Limit Mr. Steven Walker (Hanningfield)
30 August 2014 City of Birmingham Canine Association First in Limit Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
13 September 2014 Darlington Dog Show Society First in Post Graduate Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
18 September 2014 Driffield Agricultural Society First in Yearling Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
12 October 2014 South Wales Kennel Association Second in Limit Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
01 November 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Limit Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
17 January 2015 Manchester Dog Show Society First in Limit Kari Järvinen (from Finland)
17 January 2015 Manchester Dog Show Society CC Kari Järvinen (from Finland)
17 January 2015 Manchester Dog Show Society Best of Breed Kari Järvinen (from Finland)
17 January 2015 Manchester Dog Show Society FOURTH in WORKING GROUP Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
06 March 2015 Crufts First in Limit Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
04 April 2015 Northern Newfoundland Club Second in Limit Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
18 April 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Limit Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
25 April 2015 West of England Ladies' Kennel Society First in Limit Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
25 April 2015 West of England Ladies' Kennel Society Reserve CC Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
07 May 2015 Birmingham National Dog Show First in Limit Mrs. Pam Leech (Mileoak)
07 May 2015 Birmingham National Dog Show CC Mrs. Pam Leech (Mileoak)
17 May 2015 Scottish Kennel Club First in Limit Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
17 May 2015 Scottish Kennel Club CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
17 May 2015 Scottish Kennel Club Best of Breed Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
17 May 2015 Scottish Kennel Club SECOND in WORKING GROUP Mr. Derek Smith (non-breed specialist)
24 May 2015 Bath Canine Society First in Limit Mrs. Maxine Munday (Kubear)
24 May 2015 Bath Canine Society CC Mrs. Maxine Munday (Kubear)
31 May 2015 Southern Counties Canine Association First in Limit Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
21 June 2015 Border Union Agricultural Society First in Limit Mr. R. John Evans (Abbeydore)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society First in Limit Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society CC Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
28 June 2015 Blackpool & District Canine Society Best of Breed Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
03 July 2015 Windsor Dog Show Society First in Limit Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Open Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
12 July 2015 East Of England Agricultural Society Second in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
12 July 2015 East Of England Agricultural Society Reserve CC Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association First in Limit Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association Reserve CC Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs First in Open Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
03 August 2015 Paignton & District Fanciers' Association Third in Open Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
10 August 2015 Bournemouth Canine Association Third in Open Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
22 August 2015 Welsh Kennel Club First in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
22 August 2015 Welsh Kennel Club Reserve CC Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
29 August 2015 Scottish Kennel Club First in Open Mr. Peter J. Jolley (non-breed specialist - Rubio)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association First in Open Mr. Rony Doedijns (from Holland)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association CC Mr. Rony Doedijns (from Holland)
27 September 2015 Belfast Dog Show Society Second in Open Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
01 October 2015 Driffield Agricultural Society First in Open Mr. William E. Piggott (Portesk)
01 October 2015 Driffield Agricultural Society Reserve CC Mr. William E. Piggott (Portesk)
09 October 2015 South Wales Kennel Association First in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
17 October 2015 The Newfoundland Club Second in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
12 December 2015 Ladies' Kennel Association Third in Open Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
12 March 2016 Crufts Second in Open Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
29 May 2016 Bath Canine Society Second in Open Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
04 June 2016 Southern Counties Canine Association First in Open Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
04 June 2016 Southern Counties Canine Association CC Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society First in Open Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society CC Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
08 July 2016 East Of England Agricultural Society First in Open Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
08 July 2016 East Of England Agricultural Society CC Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
08 July 2016 East Of England Agricultural Society Best of Breed Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
08 July 2016 East Of England Agricultural Society WINNER of WORKING GROUP Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
08 July 2016 East Of England Agricultural Society BEST IN SHOW Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
13 August 2016 Bournemouth Canine Association First in Open Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
13 August 2016 Bournemouth Canine Association CC Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
20 August 2016 Welsh Kennel Club First in Open Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
20 August 2016 Welsh Kennel Club CC Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
28 August 2016 Scottish Kennel Club First in Open Mr. Steven Anderson (Gezandos)
28 August 2016 Scottish Kennel Club CC Mr. Steven Anderson (Gezandos)
28 August 2016 Scottish Kennel Club Best of Breed Mr. Steven Anderson (Gezandos)
28 August 2016 Scottish Kennel Club SECOND in WORKING GROUP Mr. K. Sigurd Wilberg (non-breed specialist - Kanix)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association Third in Open Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
25 September 2016 Belfast Dog Show Society First in Open Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
25 September 2016 Belfast Dog Show Society CC Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
25 September 2016 Belfast Dog Show Society Best of Breed Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
29 September 2016 Driffield Agricultural Society First in Open Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
29 September 2016 Driffield Agricultural Society CC Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
29 September 2016 Driffield Agricultural Society Best of Breed Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
27 October 2016 Midland Counties Canine Society Second in Open Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
27 October 2016 Midland Counties Canine Society Reserve CC Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
05 January 2017 Boston & District Canine Society First in Open Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
05 January 2017 Boston & District Canine Society CC Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
05 January 2017 Boston & District Canine Society Best of Breed Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
05 January 2017 Boston & District Canine Society SECOND in WORKING GROUP Mrs. Jill Peak (non-breed specialist)
15 April 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Open Mrs. Jean Lawless (non-breed specialist - Revloch, Ireland)
15 April 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Reserve CC Mrs. Jean Lawless (non-breed specialist - Revloch, Ireland)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society Second in Open Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
28 April 2017 West of England Ladies' Kennel Society Reserve CC Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
19 August 2017 Welsh Kennel Club First in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
28 September 2013 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
28 September 2013 Northern Newfoundland Club (Open Show) BEST PUPPY IN SHOW Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
23 November 2013 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
23 November 2013 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mrs. Debbie Stansbury (non-breed specialist - Woodbriar)
28 November 2015 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Open Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
UK WORKING TEST PASSES