Int. Ch., Lux. Ch., Ir. Ch., Ch. MORRELHAM HIGHLAND PARK, JW, ShCM


  • Chase
  • Chase

Info

Pet Name: Chase
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 21 May 2011
Hips: BVA 15 (9/6)
Elbows: BVA 2
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Greg & Caroline Morrell

Breeder

Name: Greg & Caroline Morrell
Location: South Yorkshire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: Ch., Ir. Ch. FAIRWEATHERS'S KNOCKOUT WITH BROOKLYNBEAR
Pet Name: Storm
Colour: Black
DoB: 5 November 2005
Dam
Name: EVANPARK LIBERTY OF THE SEA'S
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 24 November 2008

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
MORRELHAM ERISTOFF BLACK Black Full sister Both
MORRELHAM BLACK VELVET Black Litter brother Both
MORRELHAM KNOCKANDO Black Litter brother Both
Den. Ch., Swe. Ch., Nor. Ch. BROOKLYNBEAR AMBASSADOR Black Half brother Sire
Am. Ch. BROOKLYNBEAR DEBUTANTE Black Half sister Sire
BROOKLYNBEAR EUPHORIA Black Half brother Sire
Den. Ch., Ch., Ir. Ch. BROOKLYNBEAR NIJINSKY Black Half brother Sire
Ch., Ir. Ch. BROOKLYNBEAR PICASSO Black Half sister Sire
BROOKLYNBEAR SAILOR AT FASTNETROCK Black Half brother Sire
SANDBEARS GO WITH FLO Black Half sister Sire
SANDBEARS LIGHTNING Black Half brother Sire
Ir. Ch. SANDBEARS LIZZY Black Half sister Sire
SANDBEARS MACK SUPER LINER FOR BOWNBEARS Black Half brother Sire
SANDBEARS SALLY CARRERA Black Half sister Sire
SANDBEARS SHERIFF Black Half brother Sire
Ir. Ch. BROOKLYNBEAR CALENDAR GIRL WITH SNUGINES, JCW08 , CW09, ShCM, European Winner 09 Black Half sister Sire
BROOKLYNBEAR CHICAGO Black Half brother Sire
BROOKLYNBEAR DEBINAIRE Black Half sister Sire
BROOKLYNBEAR LADY ANINKA Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Int. Ch., Lux. Ch., Ir. Ch., Ch. MORRELHAM HIGHLAND PARK, JW, ShCM with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
11 December 2011 Ladies' Kennel Association Second in Minor Puppy Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
07 January 2012 Boston & District Canine Society First in Minor Puppy Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
21 January 2012 Manchester Dog Show Society First in Minor Puppy Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
10 March 2012 Crufts Third in Special Puppy Mr. Christopher M. Drury (breed specialist)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club First in Puppy Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club Best Puppy in Breed Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
11 May 2012 Birmingham National Dog Show First in Puppy Mrs. Del Richards (Sheridel)
11 May 2012 Birmingham National Dog Show Best Puppy in Breed Mrs. Del Richards (Sheridel)
11 May 2012 Birmingham National Dog Show SECOND in WORKING GROUP PUPPY Mr. Vic Salt (non-breed specialist - Woodlyn)
20 May 2012 Scottish Kennel Club First in Puppy Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
20 May 2012 Scottish Kennel Club Best Puppy in Breed Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
27 May 2012 Bath Canine Society Second in Junior Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association Second in Junior Mr. David J. Butcher (Muscadine)
07 June 2012 Three Counties Agricultural Society Second in Junior Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
28 June 2012 Windsor Dog Show Society Second in Junior Mr. Paul D'Hooge (from Belgium)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society First in Junior Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
08 July 2012 East Of England Agricultural Society First in Graduate Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
14 July 2012 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Yearling Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
29 July 2012 Leeds City & District Canine Association First in Yearling Mrs. June Parker (Evanpark)
29 July 2012 Leeds City & District Canine Association First in Post Graduate Mrs. June Parker (Evanpark)
29 July 2012 Leeds City & District Canine Association Reserve CC Mrs. June Parker (Evanpark)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs First in Junior Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs First in Yearling Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
13 August 2012 Bournemouth Canine Association First in Junior Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
08 September 2012 Richmond Dog Show Society First in Junior Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society First in Junior Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
20 October 2012 The Newfoundland Club First in Junior Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
20 October 2012 The Newfoundland Club First in Yearling Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society Second in Junior Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
25 October 2012 Midland Counties Canine Society First in Yearling Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
15 December 2012 Ladies' Kennel Association Second in Limit Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
19 January 2013 Manchester Dog Show Society Second in Limit Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
10 March 2013 Crufts Second in Mid Limit Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
06 April 2013 Northern Newfoundland Club First in Limit Mr. John J. Burrows (Mayoss)
20 April 2013 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Limit Mrs. Audrey M. Howell (Hainfield)
11 May 2013 Birmingham National Dog Show Third in Limit Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
17 May 2013 Scottish Kennel Club First in Limit Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
26 May 2013 Bath Canine Society Third in Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
02 June 2013 Southern Counties Canine Association First in Limit Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
08 June 2013 Three Counties Agricultural Society Second in Limit Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
16 June 2013 Border Union Agricultural Society First in Limit Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
23 June 2013 Blackpool & District Canine Society First in Limit Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
23 June 2013 Blackpool & District Canine Society CC Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
23 June 2013 Blackpool & District Canine Society Best of Breed Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
30 June 2013 Windsor Dog Show Society First in Limit Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
30 June 2013 Windsor Dog Show Society Reserve CC Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
05 July 2013 East Of England Agricultural Society Third in Limit Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
13 July 2013 National Working & Pastoral Breeds Society Third in Limit Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
03 August 2013 Joint Newfoundland Clubs First in Limit Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
03 August 2013 Joint Newfoundland Clubs Reserve CC Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
17 August 2013 Welsh Kennel Club Second in Open Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
17 August 2013 Welsh Kennel Club Reserve CC Mrs. Sue Pollock-Yule (non-breed specialist - Bencleves)
31 August 2013 City of Birmingham Canine Association First in Limit Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
07 September 2013 Richmond Dog Show Society Third in Open Mr. Gary J. Coldwell (Zentaur)
19 September 2013 Driffield Agricultural Society Third in Open Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
12 October 2013 South Wales Kennel Association Second in Open Mr. R. John Evans (Abbeydore)
19 October 2013 The Newfoundland Club Third in Open Mr. Roger Frey (Jolly Roger - USA)
14 December 2013 Ladies' Kennel Association Second in Open Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
18 January 2014 Manchester Dog Show Society Third in Open Mrs. Sue Lloyd-Denman (Stelamah)
05 April 2014 Northern Newfoundland Club Third in Open Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
17 May 2014 Scottish Kennel Club First in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
17 May 2014 Scottish Kennel Club CC Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
17 May 2014 Scottish Kennel Club Best of Breed Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
01 June 2014 Southern Counties Canine Association Third in Open Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
07 June 2014 Three Counties Agricultural Society Second in Open Mr. Howard Parker (Evanpark)
07 June 2014 Three Counties Agricultural Society Reserve CC Mr. Howard Parker (Evanpark)
14 June 2014 Border Union Agricultural Society Third in Open Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association First in Open Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association CC Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association Best of Breed Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association WINNER of WORKING GROUP Mr. Espen Engh (from Norway)
02 August 2014 Joint Newfoundland Clubs First in Special Open - Black Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
30 August 2014 City of Birmingham Canine Association Third in Open Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
13 September 2014 Darlington Dog Show Society First in Open Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
13 September 2014 Darlington Dog Show Society CC Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
13 September 2014 Darlington Dog Show Society Best of Breed Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
13 September 2014 Darlington Dog Show Society SECOND in WORKING GROUP Mr. Paul Harding (non-breed specialist)
18 September 2014 Driffield Agricultural Society First in Open Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
18 September 2014 Driffield Agricultural Society CC Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
18 September 2014 Driffield Agricultural Society Best of Breed Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
12 October 2014 South Wales Kennel Association First in Open Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
12 October 2014 South Wales Kennel Association CC Mr. Frank Kane (non-breed specialist - Hirontower)
25 October 2014 Midland Counties Canine Society Third in Open Mrs. Del Richards (Sheridel)
08 January 2015 Boston & District Canine Society First in Open Mr. David J. Butcher (Muscadine)
08 January 2015 Boston & District Canine Society CC Mr. David J. Butcher (Muscadine)
17 January 2015 Manchester Dog Show Society First in Open Kari Järvinen (from Finland)
17 January 2015 Manchester Dog Show Society Reserve CC Kari Järvinen (from Finland)
06 March 2015 Crufts Second in Open Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
18 April 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Open Mr. Peter J. C. Radley (non-breed specialist)
25 April 2015 West of England Ladies' Kennel Society Third in Open Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
24 May 2015 Bath Canine Society Second in Open Mrs. Maxine Munday (Kubear)
04 June 2015 Three Counties Agricultural Society First in Open Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
04 June 2015 Three Counties Agricultural Society CC Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
04 June 2015 Three Counties Agricultural Society Best of Breed Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
04 June 2015 Three Counties Agricultural Society THIRD in WORKING GROUP Mr. Barrie M. Croft (non-breed specialist - Malcro)
03 July 2015 Windsor Dog Show Society First in Open Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
03 July 2015 Windsor Dog Show Society CC Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
03 July 2015 Windsor Dog Show Society Best of Breed Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
11 July 2015 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Open Mrs. Ana C. Penny (Rishley)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association First in Open Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association CC Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association Best of Breed Mr. Rodney P. Oldham (non-breed specialist - Towmena)
26 July 2015 Leeds City & District Canine Association SECOND in WORKING GROUP Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs Second in Special Open - Black Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
01 August 2015 Joint Newfoundland Clubs Reserve CC Ms. A. T. Elina Haapaniemi (non-breed specialist - from Finland)
05 September 2015 City of Birmingham Canine Association Third in Open Mr. Rony Doedijns (from Holland)
19 September 2015 Darlington Dog Show Society First in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
19 September 2015 Darlington Dog Show Society CC Mr. Barry Carr (Sauvtage)
01 October 2015 Driffield Agricultural Society Third in Open Mr. William E. Piggott (Portesk)
09 October 2015 South Wales Kennel Association Second in Open Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
17 October 2015 The Newfoundland Club First in Special Open - Black Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
17 October 2015 The Newfoundland Club CC Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
17 October 2015 The Newfoundland Club Best of Breed Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
25 October 2015 Midland Counties Canine Society Second in Open Mr. John J. Burrows (Mayoss)
07 November 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Open Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
07 November 2015 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland CC Mr. Stephen Hourihan (Fastnetrock - Ireland)
07 January 2016 Boston & District Canine Society Second in Open Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
18 June 2016 Border Union Agricultural Society Second in Open Mr. Steven Walker (Hanningfield)
26 June 2016 Blackpool & District Canine Society First in Open Mr. Howard Parker (Evanpark)
26 June 2016 Blackpool & District Canine Society CC Mr. Howard Parker (Evanpark)
26 June 2016 Blackpool & District Canine Society Best of Breed Mr. Howard Parker (Evanpark)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society First in Open Mrs. Del Richards (Sheridel)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society CC Mrs. Del Richards (Sheridel)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society Best of Breed Mrs. Del Richards (Sheridel)
08 July 2016 East Of England Agricultural Society Third in Open Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Open Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
22 July 2016 Leeds City & District Canine Association Second in Open Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
13 August 2016 Bournemouth Canine Association Third in Open Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
20 August 2016 Welsh Kennel Club Third in Open Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association Second in Open Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association Reserve CC Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society First in Open Mrs. Pam Leech (Mileoak)
26 November 2016 Southern Newfoundland Club First in Special Open - Black Mrs. Betty McDonnell (Kilyka - USA)
04 January 2018 Boston & District Canine Society First in Open Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
04 January 2018 Boston & District Canine Society CC Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
04 January 2018 Boston & District Canine Society Best of Breed Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
04 January 2018 Boston & District Canine Society SECOND in WORKING GROUP Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
08 March 2018 Crufts Second in Open Mr. David J. Butcher (Muscadine)
08 March 2018 Crufts Reserve CC Mr. David J. Butcher (Muscadine)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
23 September 2012 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
23 September 2012 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Yearling Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
23 September 2012 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
23 September 2012 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Miss Sue Wardle (non-breed specialist)
23 February 2013 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
23 February 2013 The Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
23 February 2013 The Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
22 February 2014 The Newfoundland Club (Open Show) First in Open Sharon Ashdown (Chateaunewf)
27 September 2014 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mrs. Jacqui Woodhall (Bearhugs)
27 September 2014 Northern Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mrs. Jacqui Woodhall (Bearhugs)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Mrs. Debbie Stansbury (non-breed specialist - Woodbriar)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Mrs. Debbie Stansbury (non-breed specialist - Woodbriar)
29 November 2014 Southern Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mrs. Debbie Stansbury (non-breed specialist - Woodbriar)
26 September 2015 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Special Open - Black Miss. Alison Walden (Joalta)
26 September 2015 Northern Newfoundland Club (Open Show) Best Dog in Show Miss. Alison Walden (Joalta)
UK WORKING TEST PASSES