Info

Pet Name:
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 12 October 2005
Hips:
Elbows:
Heart (test date): Grade 0. (24/02/2007)
Cystinuria:

Owner

Mark & Jan Groves

Breeder

Name: Mark & Jan Groves
Location: Worcestershire
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree

Sire
Name: Ch. SEAFAR CREST OF A WAVE
Pet Name: Alfie
Colour: Black
DoB: 15 December 2002
Dam
Name: STELAMAH DREAM LILY OF BRIDGESTONE
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 11 June 2000

OFFSPRING
Name: Colour: DoB:
DEARCHARYS BUBBLICIOUS AT KJALARNES Black 7 February 2011
MILEOAKS TREACLE PUDDIN Black 12 February 2010
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
SANDEAST DOLLAR Black Half sister Sire
BRIDGESTONE BELLE MAR PLAGE Black Litter sister Both
ORDIEFAULD EMERALD WITH EVANPARK Black Half sister Sire
SEAFAR SUNKAWAKAN Black Half sister Sire
SEAFAR CRY ME A RIVER Black Half brother Sire
SEAFAR SCAPA FLOW Black Half brother Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
29 April 2006 West of England Ladies' Kennel Society Second in Minor Puppy Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
14 May 2006 Birmingham National Dog Show Third in Minor Puppy Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
17 June 2006 Border Union Agricultural Society Second in Minor Puppy Mr. John J. Burrows (Mayoss)
01 July 2006 Windsor Dog Show Society First in Puppy Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
01 July 2006 Windsor Dog Show Society Best Puppy in Breed Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
09 July 2006 South Wales Kennel Association First in Minor Puppy Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
09 July 2006 South Wales Kennel Association Best Puppy in Breed Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
09 July 2006 South Wales Kennel Association SECOND in WORKING GROUP PUPPY Mr. Roy Metcalfe (non-breed specialist)
02 September 2006 City of Birmingham Canine Association Second in Puppy Mrs. Ann Arch (non-breed specialist - Loakespark)
09 September 2006 Richmond Dog Show Society First in Puppy Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
09 September 2006 Richmond Dog Show Society Best Puppy in Breed Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
30 September 2006 Belfast Dog Show Society First in Puppy Mrs. Barbara Banbury (non-breed specialist)
30 September 2006 Belfast Dog Show Society Best Puppy in Breed Mrs. Barbara Banbury (non-breed specialist)
30 September 2006 Belfast Dog Show Society FOURTH in WORKING GROUP PUPPY Mr. S. Milner (non-breed specialist)
08 October 2006 The Newfoundland Club Third in Puppy Mr. Terry Thorn (non-breed specialist)
12 October 2006 Driffield Agricultural Society First in Puppy Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
27 October 2006 Midland Counties Canine Society First in Junior Miss. Jean. M. Lanning (non-breed specialist - Clausentum)
05 November 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Junior Mrs. Del Richards (Sheridel)
05 November 2006 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Yearling Mrs. Del Richards (Sheridel)
19 January 2007 Manchester Dog Show Society Second in Junior Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
17 June 2007 Border Union Agricultural Society First in Post Graduate Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
08 July 2007 South Wales Kennel Association First in Post Graduate Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
11 August 2007 Bournemouth Canine Association Third in Post Graduate Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
18 August 2007 Welsh Kennel Club Second in Post Graduate Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
25 August 2007 Scottish Kennel Club First in Post Graduate Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association Second in Post Graduate Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
20 October 2007 The Newfoundland Club First in Mid Limit Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
27 October 2007 Midland Counties Canine Society First in Post Graduate Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society First in Limit Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society CC Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
16 August 2008 Welsh Kennel Club First in Limit Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
16 August 2008 Welsh Kennel Club CC Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
16 August 2008 Welsh Kennel Club Best of Breed Mrs. Anne Merrick (Nutbrook)
30 August 2008 City of Birmingham Canine Association Second in Limit Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
06 September 2008 Richmond Dog Show Society Third in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
18 October 2008 The Newfoundland Club Second in Limit Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society First in Limit Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
26 October 2008 Midland Counties Canine Society Reserve CC Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
13 December 2008 Ladies' Kennel Association Second in Limit Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society Second in Limit Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
18 April 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Limit Mr. Eric Prunier (from France)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show Third in Limit Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society First in Limit Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Limit Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
09 May 2010 Birmingham National Dog Show Second in Open Mr. Robin A. W. Searle (non-breed specialist - Surlson)
10 March 2013 Crufts First in Veteran Mr. Patrick Galvin (Merrybear)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
14 October 2006 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Novice Mr. Howard Parker (Evanpark)
14 October 2006 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Debutant Mr. Howard Parker (Evanpark)
14 October 2006 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mr. Howard Parker (Evanpark)
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) First in Special Yearling Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
12 November 2006 The Newfoundland Club (Open Show) First in Graduate Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
24 February 2007 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Junior Miss. L. Bridges (Liskarn)
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
10 November 2007 The Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mr. Simon Cheung (Brinmont)
08 November 2008 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Open Mr. Tan Nagrecha (non-breed specialist - Chandlimore)
08 November 2009 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Open Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
UK WORKING TEST PASSES