• Niyah

Info

Pet Name: Niyah
Sex: Female
Colour: Black [carrying Brown and White & Black recessive]
Date of Birth: 13 November 2015
Hips: BVA 4 (2/2)
Elbows: BVA 0 (0/0)
Heart (test date):
Cystinuria: DNA tested Carrier

Owner

Christine Bristow & Nicole Owles

Breeder

Name: Gary & Teresa Coldwell and Faye Coldwell and Elaine Coldwell
Location: Surrey
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree

Sire
Name: DIRTY DANCING DE L'ILIADE ET L'ODYSSÉE
Pet Name: Munroe
Colour: White & Black (Landseer)
DoB: 21 May 2008
Dam
Name: ZENTAUR SIGH NO MORE
Pet Name: Sighley
Colour: Black
DoB: 14 February 2011

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
ZENTAUR TO THOSE WHO WAIT Black Half brother Dam
CAMNOIRE BACK ON TRACK Brown Half brother Sire
CAMNOIRE BLACK DIAMOND Black Half sister Sire
CAMNOIRE BLACK POWDER Black Half sister Sire
BRIDGESTONE HARBOUR POINT White & Black (Landseer) Half brother Sire
BRIDGESTONE HENRIK STENSON White & Black (Landseer) Half brother Sire
BRIDGESTONE HUMMINGBIRD White & Black (Landseer) Half sister Sire
MILEOAK MANGO PASSION Black Half sister Sire
MILEOAK PAVLOVA Black Half brother Sire
BEARSCOVE ARC DE TRIOMPHE Black Half brother Sire
BEARSCOVE CHAMPS ELYSEES Brown Half brother Sire
BEARSCOVE CHARLES DE GAULLE Brown with white markings Half brother Sire
BEARSCOVE CO CO NOIR Black with white markings Half sister Sire
BEARSCOVE CRUZIN'THE SEINE Black Half brother Sire
BEARSCOVE FONTAINEBLEAU Black with white markings Half sister Sire
BEARSCOVE FRENCH CONEXTION Black Half sister Sire
BEARSCOVE FRENCH EIFFEL Black with white markings Half brother Sire
BEARSCOVE FRENCH RIVIERA Black Half sister Sire
BEARSCOVE I LOVE PARIS Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
BEARSCOVE MOULIN ROUGE Black [carrying Brown recessive] Half sister Sire
SANDBEARS JIGSAW PUZZLE Black with white markings Half sister Sire
SANDBEARS SCRABBLE Black Half sister Sire
SHEENMARIE ALICE ALL OURS AT GRENNYNE White & Black (Landseer) Half sister Sire
MILEOAK MON AMOUR OF CAMNOIRE Black [carrying White & Black recessive] Half sister Sire
SHEENMARIE HOLLY BERRY Black Half sister Sire
REONATO DRAGON PRINCESS White & Black (Landseer) Half sister Sire
REONATO DRAGON QUEEN White & Black (Landseer) Half sister Sire
BRIDGESTONE FANNY SUNESSON White & Black (Landseer) Half sister Sire
Ch. BRIDGESTONE FOOTJOY, JW White & Black (Landseer) Half sister Sire
BRIDGESTONE FRESHWATER BAY White & Black (Landseer) Half sister Sire
SHEENMARIE YOU BE SKIPPER White & Black (Landseer) Half brother Sire
SHEENMARIE YOU DREAMER Black Half sister Sire
SAFEHARBOUR HEY BABY White & Black (Landseer) Half sister Sire
SAFEHARBOUR KELLERMANS AT FURNDONBAY White & Black (Landseer) Half brother Sire
JOALTA DANCING QUEEN White & Black (Landseer) Half sister Sire
SAFEHARBOUR DITTO White & Black (Landseer) Half sister Sire
SAFEHARBOUR GHOST White & Black (Landseer) Half brother Sire
SAFEHARBOUR ODA MAE White & Black (Landseer) Half sister Sire
SAFEHARBOUR PATRICK SWAYZE White & Black (Landseer) Half brother Sire
SAFEHARBOUR WHITE BUT CUTE White & Black (Landseer) Half sister Sire
SAFEHARBOUR WHOOPIE White & Black (Landseer) Half sister Sire
SHERIDEL SAKAMI White & Black (Landseer) Half brother Sire
SHERIDEL SASQUAHANNA White & Black (Landseer) Half sister Sire
SHERIDEL SEWATI White & Black (Landseer) Half brother Sire
SHERIDEL SILVERHEELS White & Black (Landseer) Half brother Sire
MILEOAK OSO CHARMING White & Black (Landseer) Half brother Sire
MILEOAK OSO LUCKY, JW White & Black (Landseer) Half sister Sire
SAFEHARBOUR ALBANY SURF Black with white chest marking Half sister Sire
SAFEHARBOUR JOLLY SWAGMAN White & Black (Landseer) Half brother Sire
SAFEHARBOUR THE NEVER NEVER Black Half sister Sire
SAFEHARBOUR WALZIN MATILDA Black Half sister Sire
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
29 May 2016 Bath Canine Society Third in Minor Puppy Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
04 June 2016 Southern Counties Canine Association First in Minor Puppy Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
10 June 2016 Three Counties Agricultural Society Second in Puppy Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
18 June 2016 Border Union Agricultural Society Second in Minor Puppy Mr. Steven Walker (Hanningfield)
30 June 2016 Windsor Dog Show Society Second in Minor Puppy Mrs. Del Richards (Sheridel)
08 July 2016 East Of England Agricultural Society Second in Minor Puppy Mr. Jeff Horswell (non-breed specialist - Drakesleat)
16 July 2016 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Puppy Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
08 August 2016 Paignton & District Fanciers' Association First in Puppy Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
08 August 2016 Paignton & District Fanciers' Association Best Puppy in Breed Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
13 August 2016 Bournemouth Canine Association Second in Puppy Mr. Christopher Quantrill (non-breed specialist - Seejayque/Licassa)
20 August 2016 Welsh Kennel Club Second in Puppy Mrs. Cathy Lyall (Scotiabear)
03 September 2016 City of Birmingham Canine Association Third in Puppy Mr. Gordon C. Rual (non-breed specialist - Gilcoru)
17 September 2016 Darlington Dog Show Society First in Puppy Mrs. Pam Leech (Mileoak)
29 September 2016 Driffield Agricultural Society First in Puppy Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
29 September 2016 Driffield Agricultural Society Best Puppy in Breed Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
29 September 2016 Driffield Agricultural Society CC Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
22 October 2016 The Newfoundland Club Second in Puppy Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
27 October 2016 Midland Counties Canine Society Third in Puppy Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
05 January 2017 Boston & District Canine Society Second in Junior Mr. Kevin Young (non-breed specialist - Sunkap)
21 January 2017 Manchester Dog Show Society Second in Junior Mr. Graham A. Hill (non-breed specialist - Dimland)
15 April 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Junior Mrs. Jean Lawless (non-breed specialist - Revloch, Ireland)
06 May 2017 Birmingham National Dog Show Third in Junior Mr. Ben Reynolds-Frost (non-breed specialist)
28 May 2017 Bath Canine Society First in Limit Mr. Johan J. Juslin (non-breed specialist - Rivale, Finland)
03 June 2017 Southern Counties Canine Association First in Yearling Mrs. Renee Sporre-Willes (non-breed specialist - Cobby's, Sweden)
10 June 2017 Three Counties Agricultural Society Second in Limit Mr. John McKay (breed specialist)
25 June 2017 Blackpool & District Canine Society Third in Limit Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
08 July 2017 East Of England Agricultural Society First in Limit Mrs. Jean Hammond (breed specialist)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association First in Limit Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
22 July 2017 Leeds City & District Canine Association Reserve CC Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
07 August 2017 Paignton & District Fanciers' Association Second in Limit Mr. J. R. Walsh Jnr. (non-breed specialist - from Ireland)
13 August 2017 Bournemouth Canine Association Second in Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
19 August 2017 Welsh Kennel Club First in Limit Mr. John J. Burrows (Mayoss)
02 September 2017 City of Birmingham Canine Association First in Limit Mr. R. John Evans (Abbeydore)
16 September 2017 Darlington Dog Show Society Second in Limit Dr. Ronald W. James (non-breed specialist - Jasmorne)
28 September 2017 Driffield Agricultural Society First in Limit Mrs. Jan Groves (Bridgestone)
21 October 2017 The Newfoundland Club Third in Yearling Mr. Frode Jevne (non-breed specialist - Norway)
04 November 2017 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Yearling Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
06 August 2016 Northern Newfoundland Club (Open Show) Third in Minor Puppy Ms. Allyson King (non-breed specialist - Allyking)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) First in Minor Puppy Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
06 August 2016 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Puppy Mr. David C. Cavill (non-breed specialist - Toveri)
25 February 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Third in Yearling Ms. Maggi Bryant (non-breed specialist - Panelma)
05 August 2017 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mr. W. John Lloyd (Cewrirdwr)
05 August 2017 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mr. Barry Blunden (non-breed specialist - Licassa)
UK WORKING TEST PASSES