Info

Pet Name:
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 29 September 2006

Health Info

Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

John & Gloria Burrows

Breeder

Name: John & Gloria Burrows
Location: Norfolk
Country: United Kingdom
Website:

Pedigree & Relatives

Sire
Name: SHALOWSEAS PAGLIACCIO
Pet Name: Archie
Colour: Black
DoB: 24 May 2003
Dam
Name: HONEYBEARS GOING FOR GOLD AT MAYOSS
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 1 February 2000

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
SEAMBLE EBENEZER Black Half sister Sire
SEAMBLE IVER THE GREAT Black Half brother Sire
Ir. Ch. SHALOWSEAS CINDER PATH AT BROOKESTAR Black Half sister Sire
SHALOWSEAS THE TIDE OF LIFE Black Half brother Sire
HENBOOBEAR FLOWER FAERIE Black Half sister Sire
SEAMBLE KARMANN Black Half sister Sire
SEAMBLE MAJESTIC Black Half brother Sire
NEREIDES LADY OF THE FLAME Black Half sister Sire
NEREIDES LORD OF THE SEA Black Half brother Sire
STELAMAH LADY PIAGGIO Black (carrying Brown recessive) Half sister Sire
MAYOSEA SWEET PRINCESS Black Half sister Sire
MAYOSEA YOU'RE A GRAND MAN Black Half brother Sire
TALLISBAY TALK OF THE TOWN Black Half sister Sire
TALLISBAY THUNDERBIRD TWO Black Half brother Sire
TALLISBAY TO THE TOP, ShCM Black Half brother Sire
TALLISBAY TWINKLE TOES Black Half sister Sire
HANNINGFIELD GIRLS ALOUD Black Half sister Sire
HANNINGFIELD IL DEVO Black Half brother Sire
MAYOSS CAPRI Black Litter sister Both
MAYOSS EMILIA OF HONEYBEARS Black Litter sister Both
MAYOSS SORRENTO Black Litter sister Both
SEAMBLE SIR WINSTON Black [carrying Brown recessive] Half brother Sire
SEAMBLE BAY STORY FROM BEARHUGS Black Half sister Sire
MAYOSS CADILLAC FLEETWOOD Black Full brother Both
MAYOSS CHEVROLET CHEVELLE Black Full sister Both
MAYOSS DUESENBERG AT MOBOX, JW, ShCM Black Full brother Both
MAYOSS SOUL MAN, ShCM Black Half brother Dam
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for Ch. MAYOSS RIMINI with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
29 April 2007 West of England Ladies' Kennel Society First in Minor Puppy Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
29 April 2007 West of England Ladies' Kennel Society Best Puppy in Breed Mr. Terry N. Munro (non-breed specialist - Stornum)
03 June 2007 Southern Counties Canine Association Second in Minor Puppy Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
13 June 2007 Three Counties Agricultural Society First in Puppy Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
14 July 2007 National Working & Pastoral Breeds Society First in Puppy Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
19 July 2007 East Of England Agricultural Society Second in Puppy Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
25 August 2007 Scottish Kennel Club First in Puppy Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
25 August 2007 Scottish Kennel Club Best Puppy in Breed Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
01 September 2007 City of Birmingham Canine Association Third in Puppy Mr. Andrew H. Brace (non-breed specialist - Tragband)
27 October 2007 Midland Counties Canine Society Second in Junior Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
07 December 2007 Ladies' Kennel Association First in Junior Mr. David J. Butcher (Muscadine)
04 January 2008 Boston & District Canine Society First in Junior Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
17 January 2008 Manchester Dog Show Society First in Junior Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
08 March 2008 Crufts First in Special Junior Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
25 April 2008 West of England Ladies' Kennel Society First in Post Graduate Mrs. Del Richards (Sheridel)
09 May 2008 Birmingham National Dog Show Second in Post Graduate Mrs. Esther M. H. Denham (Attimore)
01 June 2008 Southern Counties Canine Association First in Post Graduate Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
14 June 2008 Border Union Agricultural Society First in Post Graduate Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society First in Post Graduate Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
26 June 2008 Windsor Dog Show Society Reserve CC Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
12 July 2008 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Post Graduate Mrs. Patricia Chadwick (non-breed specialist)
17 July 2008 East Of England Agricultural Society Second in Post Graduate Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
26 July 2008 Leeds City & District Canine Association First in Post Graduate Mrs. Ann Arch (non-breed specialist - Loakespark)
04 August 2008 Paignton & District Fanciers' Association First in Post Graduate Mrs. Linda Sussams (Sealcove)
30 August 2008 City of Birmingham Canine Association Second in Post Graduate Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
16 January 2009 Manchester Dog Show Society First in Limit Mrs. Karina Le Mare (non-breed specialist - Helmlake)
08 March 2009 Crufts Third in Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
04 April 2009 Northern Newfoundland Club Second in Limit Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
25 April 2009 West of England Ladies' Kennel Society Third in Limit Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
12 July 2009 East Of England Agricultural Society Third in Limit Mrs. Gwen Mogford (non-breed specialist)
26 July 2009 Leeds City & District Canine Association First in Limit Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association First in Limit Mr. David J. Butcher (Muscadine)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association CC Mr. David J. Butcher (Muscadine)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Best of Breed Mr. David J. Butcher (Muscadine)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association THIRD in WORKING GROUP Mr. Derek Smith (non-breed specialist)
12 September 2009 Richmond Dog Show Society First in Limit Mr. Graham D. Brace (Boromir)
01 October 2009 Driffield Agricultural Society Second in Limit Mrs. Wendy Lowe (Powerhouse)
17 October 2009 The Newfoundland Club Third in Limit Mrs. Lucy V. Stevenson (Culnor)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club Third in Limit Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society First in Limit Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
30 May 2010 Bath Canine Society Third in Open Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society First in Open Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society First in Open Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society CC Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society Best of Breed Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society SECOND in WORKING GROUP Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association First in Open Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association CC Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association Best of Breed Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
02 August 2010 Paignton & District Fanciers' Association THIRD in WORKING GROUP Mr. Robert H. Gregory (non-breed specialist - Spotarton)
07 August 2010 Joint Newfoundland Clubs Second in Open Mr. T. J. Hedd Richards (Sheridel)
02 April 2011 Northern Newfoundland Club Third in Open Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Open Mr. Graham D. Brace (Boromir)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales CC Mr. Graham D. Brace (Boromir)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Best of Breed Mr. Graham D. Brace (Boromir)
09 June 2011 Three Counties Agricultural Society Third in Open Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
13 October 2007 Northern Newfoundland Club (Open Show) First in Junior Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
28 February 2009 The Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
UK WORKING TEST PASSES