Int. Ch., Ned. Ch., Ch. CANNON BEAR'S NEVER FORGET


  • Lilly
  • Lilly
  • Lilly
  • Lilly
  • Lilly

Info

Pet Name: Lilly
Sex: Female
Colour: Black
Date of Birth: 7 April 2008
Hips: BVA 10 (7/3)
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

Owner

Claire Baldock and Julie Sheridan

Breeder

Name: Einar Paulsen
Location: Grevinge
Country: Denmark
Website: http://www.cannonbears.dk

Pedigree

Sire
Name: Am. Ch. FAIRWEATHER'S KINDRED SPIRIT
Pet Name: Alex
Colour: Black
DoB: 5 November 2005
Dam
Name: Dk. Ch. CANNON BEAR'S MY GIRL YOU BLUSH
Pet Name:
Colour: Black
DoB: 3 September 2005

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this bitch.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Group/Best In Show results are shown. Minor placings and stakes classes are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
26 July 2009 Leeds City & District Canine Association First in Junior Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
01 August 2009 Joint Newfoundland Clubs Second in Junior Mr. R. John Evans (Abbeydore)
22 August 2009 Welsh Kennel Club First in Junior Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
05 September 2009 City of Birmingham Canine Association Second in Junior Mr. David J. Butcher (Muscadine)
12 September 2009 Richmond Dog Show Society Third in Junior Mr. Graham D. Brace (Boromir)
19 September 2009 Darlington Dog Show Society Second in Junior Mr. Rony Doedijns (from Holland)
10 October 2009 South Wales Kennel Association First in Graduate Mr. Arthur Butters (from EIRE)
10 October 2009 South Wales Kennel Association Reserve CC Mr. Arthur Butters (from EIRE)
17 October 2009 The Newfoundland Club First in Yearling Mr. John Colgan (Aquacanis)
17 October 2009 The Newfoundland Club CC Mr. John Colgan (Aquacanis)
17 October 2009 The Newfoundland Club Best of Breed Mr. John Colgan (Aquacanis)
22 October 2009 Midland Counties Canine Society First in Yearling Mrs. June Parker (Evanpark)
08 November 2009 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland First in Yearling Mr. Tegwyn M. Jones (non-breed specialist - Herwr)
11 March 2010 Crufts Second in Yearling Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
25 April 2010 West of England Ladies' Kennel Society Second in Limit Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association Third in Limit Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
21 August 2010 Welsh Kennel Club Third in Limit Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Second in Limit Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
11 September 2010 Richmond Dog Show Society First in Limit Mrs. Brenda Banbury (non-breed specialist - Flocktons)
11 December 2010 Ladies' Kennel Association First in Limit Mr. Howard Parker (Evanpark)
11 December 2010 Ladies' Kennel Association CC Mr. Howard Parker (Evanpark)
08 January 2011 Boston & District Canine Society Third in Limit Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society Second in Limit Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
02 April 2011 Northern Newfoundland Club Second in Limit Mr. William J. Dobbin (Brooklynbear)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society First in Limit Mrs. June Parker (Evanpark)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society CC Mrs. June Parker (Evanpark)
29 May 2011 Bath Canine Society Third in Limit Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
09 June 2011 Three Counties Agricultural Society Second in Limit Mrs. Carol Stuckey (Honeybears)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society Second in Open Mr. Barry Carr (Sauvtage)
10 September 2011 Richmond Dog Show Society First in Open Mr. Ian Sexton (non-breed specialist - Greenmile)
29 September 2011 Driffield Agricultural Society Third in Open Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
08 October 2011 South Wales Kennel Association Second in Open Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
08 October 2011 South Wales Kennel Association Reserve CC Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
15 October 2011 The Newfoundland Club Second in Special Open - Black Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
30 October 2011 Midland Counties Canine Society Third in Open Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
05 November 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Third in Open Mr. Jeff Luscott (non-breed specialist - Jalus)
21 January 2012 Manchester Dog Show Society Third in Open Mrs. Anne P. Springthorpe (Millthorpe)
07 April 2012 Northern Newfoundland Club Second in Open Mrs. Jenny Davie (Ceilidh)
20 May 2012 Scottish Kennel Club Second in Open Mrs. Gill M. Barker (Startrek)
27 May 2012 Bath Canine Society Second in Open Mr. Ian J. Taylor (Monkismoor)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association First in Open Mr. David J. Butcher (Muscadine)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association CC Mr. David J. Butcher (Muscadine)
03 June 2012 Southern Counties Canine Association Best of Breed Mr. David J. Butcher (Muscadine)
14 July 2012 National Working & Pastoral Breeds Society First in Open Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
14 July 2012 National Working & Pastoral Breeds Society CC Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
04 August 2012 Joint Newfoundland Clubs Second in Open Mr. Klaus Rucker (Bear's Cove - Germany)
06 August 2012 Paignton & District Fanciers' Association Second in Open Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
06 August 2012 Paignton & District Fanciers' Association Reserve CC Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society Second in Open Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
15 September 2012 Darlington Dog Show Society Reserve CC Mr. Stephen W. Hall (non-breed specialist - Shenedene)
20 September 2012 Driffield Agricultural Society Third in Open Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
19 January 2013 Manchester Dog Show Society First in Open Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
19 January 2013 Manchester Dog Show Society CC Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
19 January 2013 Manchester Dog Show Society Best of Breed Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
02 June 2013 Southern Counties Canine Association Third in Open Mr. Stuart J. Mallard (non-breed specialist - Tuckles)
19 October 2013 The Newfoundland Club Second in Special Open - Black Mr. John Jakobsen (from Norway)
05 April 2014 Northern Newfoundland Club First in Open Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
05 April 2014 Northern Newfoundland Club CC Mrs. Mary F. Pitcher (Seaking)
19 April 2014 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Third in Open Mrs. Lisbet Utke Ramsing (from Denmark)
25 April 2014 West of England Ladies' Kennel Society Second in Open Mr. John McKay (breed specialist)
12 July 2014 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Open Mrs. Juliet Leicester-Hope (Wanitopa)
26 July 2014 Leeds City & District Canine Association Second in Open Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) Best Bitch in Show Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
27 November 2010 The Newfoundland Club (Open Show) BEST IN SHOW Mrs. Frances I. Kaye (non-breed specialist - Danfrebek)
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Limit Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
UK WORKING TEST PASSES