SANDBEARS BARNEY RUBBLE OF ELBEAR


  • Barney
  • Barney
  • Barney
  • Barney
  • Barney

Info

Pet Name: Barney
Sex: Male
Colour: Black
Date of Birth: 5 August 2008

Health Info

Hips:
Elbows:
Heart (test date):
Cystinuria:

We do our best to verify health data, including checking the following databases;

However, we cannot guarantee the validity or accuracy of all data as some is collected from unverified sources such as breeder web sites - see the disclaimer in the page footer.


Owner

John & Freda Austin

Breeder

Name: Suzanne Blake
Location: Shropshire
Country: United Kingdom
Website: http://www.sandbears.com

Pedigree & Relatives

Sire
Name: NEWPHREY BEST BUDDY
Pet Name: Buddy
Colour: Black
DoB: 17 January 2000
Dam
Name: Ch. SASQUATCH TRUE TO ME AT SANDBEARS
Pet Name: Yazz
Colour: Black
DoB: 31 May 2003

OFFSPRING
No offspring currently recorded for this dog.
Only offspring recorded in our database appear here, there may be unentered offspring. If they should be included, feel free to email the request and information to Paul@Dodd.co.uk.
NEAR RELATIVES
Name: Colour: Relationship: Common
Parent(s):
SANDBEARS LETS TALK, Ir. Jun. Ch. Black Half brother Dam
SANDBEARS LUKE WHO'S TALKIN Black Half brother Dam
SANDBEARS BARNEY Black Litter brother Both
SANDBEARS DINO Black Litter brother Both
SANDBEARS YABADABADOO Black Litter sister Both
SANDBEARS SECRET Black Half sister Dam
SANDBEARS SUCH A SNOB FROM BEARSCOVE Black Half brother Dam
Only relatives recorded in our database appear here, there may be others. If you would like to see them included, feel free to email a request and information to Paul@Dodd.co.uk.

Expanded Pedigree (Five Generations)

Click here for a five generation pedigree page for SANDBEARS BARNEY RUBBLE OF ELBEAR with images of parents and grandparents (where available) and extra details, including coat colours, dates of birth and health data (where available).

Show Results & Working Test Passes

UK CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd places plus CC, Reserve CC, BoB, BPiB and Working Group/Best In Show results are shown. Some BViB and BSpBiB are also shown. Minor placings and stakes classes are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
04 April 2009 Northern Newfoundland Club Third in Minor Puppy Mrs. Hillary I. Mitchell (Seawolf)
09 May 2009 Birmingham National Dog Show Third in Puppy Mrs. C. E. Cartledge (non-breed specialist - Ryslip)
17 May 2009 Scottish Kennel Club Second in Puppy Mrs. Gloria Burrows (Mayoss)
24 May 2009 Bath Canine Society Second in Puppy Ms. Carrie A. Russell-Smith (Llaneirwg)
21 June 2009 Border Union Agricultural Society Second in Puppy Mr. John McManus (non-breed specialist - Metexa)
26 July 2009 Leeds City & District Canine Association First in Puppy Mr. J. Mike Sutcliffe (Galygard)
10 August 2009 Bournemouth Canine Association First in Junior Mr. Gordon Cutts (Merrybear)
03 April 2010 Northern Newfoundland Club First in Yearling Mr. Jim Bricknell (Bayside - Canada)
17 April 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Wales Second in Post Graduate Mr. Roger M. Vincent (Cumngo)
21 May 2010 Scottish Kennel Club First in Yearling Mr. Jack B. Bispham (non-breed specialist - Bridgedale)
30 May 2010 Bath Canine Society First in Post Graduate Mr. Peter J. Oriani (Stormsail)
06 June 2010 Southern Counties Canine Association First in Yearling Mrs. Clare Coxall (non-breed specialist - Tiopepi)
12 June 2010 Three Counties Agricultural Society First in Post Graduate Mr. K. Robin Newhouse (non-breed specialist - Annecy)
19 June 2010 Border Union Agricultural Society Third in Post Graduate Mrs. Sue J. Garner (non-breed specialist - Aivlys)
27 June 2010 Blackpool & District Canine Society First in Graduate Mr. Michael S. Quinney (non-breed specialist - Adoram)
03 July 2010 Windsor Dog Show Society First in Graduate Ms. Delia E. Sarson (Swanpool)
17 July 2010 National Working & Pastoral Breeds Society Second in Yearling Ms. Suzanne C. Archer (Tallisbay)
21 August 2010 Welsh Kennel Club Second in Post Graduate Mrs. Lucinda Burgess (Bearsted)
04 September 2010 City of Birmingham Canine Association Third in Post Graduate Mr. Andrew R. Sussams (Sealcove)
10 October 2010 South Wales Kennel Association Second in Post Graduate Mrs. Del Richards (Sheridel)
16 October 2010 The Newfoundland Club First in Post Graduate Mr. Roy E. Meakin (Merchien, France)
07 November 2010 Working & Pastoral Breeds Association of Scotland Second in Post Graduate Mrs. Nora A. Taylor (Norter)
11 December 2010 Ladies' Kennel Association Third in Post Graduate Mr. Howard Parker (Evanpark)
08 January 2011 Boston & District Canine Society Second in Post Graduate Mrs. Kirsteen J. Farrar (Darkpeak)
22 January 2011 Manchester Dog Show Society Second in Post Graduate Mrs. Susan M. Benyon (Kaijasholme)
16 April 2011 Working & Pastoral Breeds Association of Wales First in Post Graduate Mr. Graham D. Brace (Boromir)
29 April 2011 West of England Ladies' Kennel Society Third in Post Graduate Mrs. June Parker (Evanpark)
05 May 2011 Birmingham National Dog Show Second in Post Graduate Mr. John J. Burrows (Mayoss)
21 May 2011 Scottish Kennel Club Third in Limit Miss. Veronica M. Chadwick (Uskrail)
19 June 2011 Border Union Agricultural Society First in Post Graduate Mrs. Loraine Ratter (Seafar)
26 June 2011 Blackpool & District Canine Society Third in Post Graduate Mr. Barry Carr (Sauvtage)
09 July 2011 East Of England Agricultural Society Second in Post Graduate Mr. R. John Evans (Abbeydore)
27 August 2011 Scottish Kennel Club Third in Limit Mrs. Catherine (Margaret) Cox (Coxbrook)
UK BREED CLUB OPEN SHOW RESULTS
Note: Only 1st, 2nd and 3rd plus Best Dog, Best Bitch, Best Puppy and BIS results are shown. Minor placings, Best Colours, Best Veteran and Brace results are not recorded.

Date: Show: Class or Award: Judge (Affix or info):
28 February 2009 The Newfoundland Club (Open Show) First in Puppy Miss Joanne E. Watts (Swanpool)
27 February 2010 The Newfoundland Club (Open Show) First in Yearling Mr. Steven Anderson (Gezandos)
02 October 2010 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Post Graduate Mrs. Carol Pugsley (Tahyee)
18 December 2010 Southern Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mr. Richard C. Kinsey (non-breed specialist - Kitarn)
26 February 2011 The Newfoundland Club (Open Show) First in Post Graduate Mr. Robert Hindlet (Aleeka)
01 October 2011 Northern Newfoundland Club (Open Show) Second in Limit Mrs. Sue Hewart-Chambers (non-breed specialist - Sunhaze)
UK WORKING TEST PASSES